Rezultate reale: FPS-uri înainte și după optimizare
Actualizat la 27 octombrie 2026 · Măsurători: Optimizări PC
Rezultatele de mai jos sunt măsurate pe PC-urile reale ale clienților, în Counter-Strike 2, cu benchmark-ul VProf din joc, înainte și după optimizarea Platinum făcută împreună cu setările din BIOS. Pe 31 de PC-uri, mediana câștigului este +32% la FPS-urile medii și +28% la 1% low, adică la stabilitatea jocului.
Ce arată măsurătorile
Pe 31 de PC-uri ale clienților, măsurate în CS2 cu benchmark-ul VProf (setări low, 1280×960), mediana câștigului este +32% la FPS-urile medii și +28% la 1% low. Câștigul la FPS-urile medii a variat între +11% și +210%, iar 4 dintre cele 31 de PC-uri au câștigat sub +15%. Variația e mare chiar pe același procesor: pe cele șase PC-uri cu Ryzen 7 9800X3D am măsurat între +13% și +122%. Toate rezultatele includ atât optimizarea Platinum, cât și setările din BIOS, care sunt un serviciu separat; doar cu programul, câștigul e mai mic.
Cum am măsurat
Pe fiecare PC am rulat același benchmark, VProf în CS2, pe setări grafice low la 1280×960, înainte și după optimizare, și am notat FPS-urile medii (Avg) și 1% low, adică FPS-urile din cele mai lente 1% dintre cadre (din raportul VProf).
Important: toate rezultatele din tabel includ atât programul de optimizare Platinum, cât și setările din BIOS (XMP/EXPO, undervolt), care sunt un serviciu separat, făcut live prin apel video. Doar cu programul, câștigul este mai mic decât cel din tabel.
Rezultate în CS2 (31 de PC-uri)
| # | Procesor | Placă video | FPS-uri medii înainte → după |
Câștig | 1% low înainte → după |
Câștig |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Core i7-12700K | RTX 5060 | 293 → 368 | +25% | 150 → 171 | +14% |
| 2 | Core i7-12700KF | RTX 5060 | 327 → 435 | +33% | 130 → 173 | +33% |
| 3 | Core i7-13650HX | RTX 4060 Laptop | 187 → 278 | +49% | 78 → 142 | +82% |
| 4 | Core i9-13900K | RTX 4090 | 735 → 848 | +15% | 246 → 281 | +15% |
| 5 | Core i5-14600K | RX 7800 XT | 349 → 496 | +42% | 49 → 188 | +284% |
| 6 | Core i5-14600KF | RX 9070 | 159 → 493 | +210% | 57 → 187 | +228% |
| 7 | Core i9-14900KF | RTX 5080 | 255 → 458 | +79% | 110 → 197 | +80% |
| 8 | Core Ultra 9 275HX | RTX 5070 Laptop | 517 → 626 | +21% | 191 → 204 | +7% |
| 9 | Ryzen 5 5500 | RX 5700 XT | 175 → 262 | +50% | 74 → 103 | +39% |
| 10 | Ryzen 5 5600 | RTX 3060 | 372 → 476 | +28% | 128 → 152 | +19% |
| 11 | Ryzen 5 5600X | RTX 2070 | 168 → 370 | +119% | 80 → 158 | +99% |
| 12 | Ryzen 7 5800X | RTX 3080 | 439 → 552 | +26% | 137 → 163 | +18% |
| 13 | Ryzen 7 5800X3D | RX 7900 XTX | 590 → 663 | +12% | 198 → 221 | +11% |
| 14 | Ryzen 9 5900X | RTX 5060 Ti | 402 → 524 | +30% | 148 → 183 | +24% |
| 15 | Ryzen 7 7700X | RTX 5060 | 415 → 528 | +27% | 146 → 180 | +24% |
| 16 | Ryzen 7 7800X3D | RTX 4070 Ti Super | 655 → 927 | +42% | 241 → 310 | +28% |
| 17 | Ryzen 7 7800X3D | RTX 5060 Ti | 300 → 415 | +38% | 147 → 211 | +43% |
| 18 | Ryzen 7 7800X3D | RTX 5070 | 702 → 890 | +27% | 276 → 308 | +12% |
| 19 | Ryzen 9 7950X3D | RTX 4070 Super | 602 → 919 | +53% | 241 → 335 | +39% |
| 20 | Ryzen 7 8700G | RX 7600 | 429 → 477 | +11% | 169 → 206 | +22% |
| 21 | Ryzen 7 9800X3D | RTX 5060 Ti | 681 → 769 | +13% | 293 → 301 | +3% |
| 22 | Ryzen 7 9800X3D | RTX 5070 | 734 → 836 | +14% | 302 → 327 | +8% |
| 23 | Ryzen 7 9800X3D | RTX 5070 Ti | 608 → 866 | +42% | 257 → 350 | +36% |
| 24 | Ryzen 7 9800X3D | RX 7800 XT | 630 → 802 | +27% | 271 → 348 | +28% |
| 25 | Ryzen 7 9800X3D | RX 9070 XT | 626 → 1052 | +68% | 265 → 353 | +33% |
| 26 | Ryzen 7 9800X3D | RX 9070 XT | 472 → 1049 | +122% | 225 → 370 | +65% |
| 27 | Ryzen 7 9850X3D | RTX 5080 | 781 → 1021 | +31% | 292 → 341 | +17% |
| 28 | Ryzen 9 9950X3D | RTX 5070 Ti | 687 → 853 | +24% | 206 → 323 | +57% |
| 29 | Ryzen 9 9950X3D | RTX 5080 | 386 → 810 | +110% | 124 → 286 | +131% |
| 30 | Ryzen 9 9950X3D | RX 7900 XTX | 612 → 932 | +52% | 198 → 331 | +68% |
| 31 | Ryzen 9 9950X3D | RX 9070 XT | 660 → 873 | +32% | 276 → 323 | +17% |
Rezultatele diferă de la un PC la altul, în funcție de hardware, drivere, temperaturi și cât de încărcat era Windows-ul înainte. Câștigurile cele mai mari apar pe sistemele cu multe aplicații și servicii în fundal sau cu setări din BIOS lăsate pe valorile implicite; pe un sistem deja curat și configurat, câștigul e mai mic.
Rezultate video
Testele înainte și după, filmate pe PC-urile clienților, le găsești pe TikTok, la @optimizaripc.ro.
Ce poți face singur
Setările din Windows pe care le poți face fără niciun program, cu ce aduce fiecare, le găsești în ghidul de optimizare Windows 11 pentru jocuri. Pentru CS2 ai și ghidul dedicat, iar pentru FiveM, ghidul FiveM.
Vezi ce poți obține pe PC-ul tău
Alege procesorul, placa video și jocul în calculatorul FPS și vezi o estimare pentru configurația ta, calculată pornind de la aceste măsurători.
-
Optimizare Platinum (licență Lifetime)
Preț obișnuit 99,99 leiPreț obișnuit149,99 leiPreț redus 99,99 leiReducere -
ReducereOptimizare Gold (licență Lifetime)
Preț obișnuit 59,99 leiPreț obișnuit99,99 leiPreț redus 59,99 leiReducere -
ReducereOptimizare Bronze (licență Lifetime)
Preț obișnuit 29,99 leiPreț obișnuit49,99 leiPreț redus 29,99 leiReducere